Close

05/12/2016

הקשר בין שבת, צרפת וגרמניה

Unknown – Detail from a miniature in the Barcelona Haggadah, British Library Add MS 14761, fol. 26.

אני לא בן אדם מאמין במיוחד. מבלי להיכנס לתיאולוגיה האישית שלי, אין יותר ראיות לקיום אלוהים ממה שיש לאי-קיומו. והפוך. וגם, אם הוא קיים לא נראה לי שמה שאני אוכל ואם אני מכין לעצמי חביתה בשבת מעניין אותו.

ועדיין, אני שומר שבת, כשרות לא רק בבית (בבית, זה יכל להיות רק בשביל החברים) ומשתדל לשמור תורה ומצוות.

אני שומר כי זה מה שעושה אותי יהודי. לדעתי שמירת מצוות היא יותר עניין לאומי מעניין אמוני.

כל בן אדם משויך ומשתייך למגעלי זהות שונים. זאת אומרת לקבוצות בעל מאפיין דומה: שפה, דת, אמונות, אופי, תרבות, מגורים באותה טריטוריה, אבות משותפים וכו’.
כשקבוצה של בני אדם חולקת כל כך הרבה מאוד מאפיינים משותפים עד כדי כך שאותה קבוצה נהפכת למאפיין זהות הראשוני שלהם, (ואולי אפילו ליצור של ממש, אבל זהו כבר דיון אחר) נדבר על לאום.

כמובן, מדובר בהגדרה נזילה מאוד שבו תמיד יהיו אנשים שבטוח בפנים, אנשים שבטוח בחוץ וגם יהיו אנשים על התווך. קיום אנשים על התווך נהיה בעייה כשצריכים להחליט מי בפנים ומי בחוץ, לדוגמה בקריטריונים לקבל אזרחות במדינת-לאום. אבל גם ללא העניין הטכני הזה שאלת ההגדרה הלאומית היא שאלה חשובה ברמה הערכית גרידא.

אם מורידים את זה אילנו, היהודים בכל ההיסטוריה (חוץ מבגרמניה מאמצע המאה ה-19 ועד עליית היטלר, ובצרפת מאז 1801) היו לאום נפרד מהסובבים אותם. כך תפסו את עצמם וכך תפסו אותם (גם אם לא ישתמשו במילה “לאום” במשמעותה המודרנית פוסט-מהפכה הצרפתית). ובצדק.

יש יהודים שבטוח בפנים, יש גויים, אבל יש גם הרבה אנשים בתווך. כאלו שלגמרי מזדהים ומזוהים כיהודים אבל לא יהודים לפי האמא, או יהודים הלכתיים מכיוון שכל האמאות של המשפחה יהודיות אבל ממש לא קשורים לעם היהודי או יהודים מומרים ועוד המון אופציות. מה איתם?
מדובר בעצם על שאלת “מיהו יהודי?” המפורסמת.

אמנם כיהודים אנחנו רוצים לחשוב שאנחנו מיוחדים. במקרה הזה אנחנו לא. זאת אומרת אנחנו לא הראשונים המתמודדים עם השאלה. הצרפתים גם יתמודדו ומתמודדים עם השאלה “מיהו צרפתי?” והגרמנים עם “מיהו גרמני?”. הם הגיעו לשני תפיסות עולם מנוגדות בנושא הלאומיות.

בתפיסה הגרמנית, השתייכות ללאום קשורה קודם כל לגורם לא רצוני של השתייכות משותפת לאבות משותפים. גרמני מי שהוריו גרמני גם אם גר במושבה גרמנית בקווקז. לא גרמני, מהגר טורקי או קורדי אפילו אם הוא דור שלישי או רביעי בגרמניה עצמה.

בתפיסה הצרפתית, הלאומיות היא עניין של רצון. צרפתי מי שגר בצרפת ומקבל עליו את חוקי צרפת. הצרפתים לא מבדילים בין אזרחות ללאומיות. הגעת אתמול? לא נורא, מהרגע שקיבלת אזרחות, אתה צרפתי לכל דבר ועניין.

שני המודלים האלו כשלו. הראשון גם לא הוגן (ויש יגידו גזען) כי הוא מחלק הטבות על בסיס דבר שאין לאדם שליטה עליו וגם בסופו של דבר הביא לתפיסה גזענית אנטי-לאומית האחראית על 50 מיליון הרוגים כולל שש-שבעה מיליון יהודים.

השני גם לא מצליח. גם הוא כשל במלחמה וגם עד היום הוא דיי נשאר בגדר הצהרה בצרפת. הצרפתים לא מצליחים לראות במי שלא צרפתי “לפי ההגדרה הגרמנית” כצרפתיים שווים אליהם. היהודים ובמיוחד הערבים והמוסלמים בצרפת לא נתפסים כצרפתיים אמיתיים. הם לא צרפתיים “גזעיים” (ביטוי בצרפתית, לא מלשון גזע race אלא מלשום גזע של עץ).

ומה איתנו? האם היהדות היא רק עניין של לידה או גם עניין של רצון?

יהדות איננה להבנתי דת אמונית. רוב רובה של ההלכה היהודית מקורה בעניין לאומי. לדוגמה אין חג או תענית, חוץ מאולי יום כיפור, ללא משמעות היסטורית לאומית. בכלל המונח “דת” אינו religion אלא ‘חוק’ בפרסית.

בנושא “מיהו יהודי?”, אותו חוק משתמש בשני התפיסות. יהודי מי שאימו יהודיה אך מאידך לחתום על כתובה או לעניין יין נסך (הלכה האוסרת לשתות יין שנגע בו גוי שלא נגיע לכדי שתייה איתו ולכדי נישואי תערובת) אנחנו צריכים יהודים שומרי שבת. כאילו, יהודי “אמיתי” כביכול הוא יהודי השומר שבת.

אני לא חושב שמדינת ישראל צריכה להעתיק את ההלכה בנושא זה ולהגדיר כיהודים רק מי ששומר שבת. אני גם ממש לא חושב שאלו הלא שומרים שבת פחות יהודים ממני. ועדיין אני חושב שחכמה ההלכה היהודית שידעה לשלב את שני התפיסות ביחד.

זו אינה קריאה לשינוי חוק או מדיניות אלא הסבר להתנהגות אישית שלי. ואם אני מצליח לשכנע אנשים בדרך לא אתלונן.
אני שומר שבת ושאר מצוות כי זה מה שמבדיל אותי כיהודי משאר העמים. זה מה שעושה אותי יהודי. אם לא הייתי שומר שבת וכשרות, מה היה מבדיל אותי מצרפתי ממוצע? ואם שום דבר לא מבדיל אותי מצרפתי או מאמריקאי ממוצע, מה אני עושה פה? הרבה יותר נוח היה לי להישאר בצרפת ולהתבולל. ואם שם לא יקבלו אותי אז להגר לארה”ב או לקנדה.

בצרפת שומרים שבת וכשרות על מנת לא להתבולל. בארץ על מנת לשמור על זהות הלאומית שלנו שהיא היא המצדיקה היחידה לזכויות שלי בארץ זו ולקשיי מימושם.

“ושמרו בני-ישראל, את-השבת, לעשות את-השבת לדורותם, ברית עולם. ביני, ובין בני ישראל–אות היא, לעולם:”

תגובות

תהיה הראשון להגיב!

avatar