Close

28/11/2016

בנות לוחמות? ניסיון לניתוח רציונאלי

15109560_10155487049214745_5475022977347473371_n

חיילת בירושלים במלחמת הקוממיות. באדיבות ארכיון צהל ומערכת הביטחון. צלם: יהודה איזנשטרק. מתוך אתר פיקיוויקי

3 עניינים מדאיגים כביכול בשירות קרבי מעורב:

1) “הנפש הרכה של הבנות”. לדעתי הטיעון הזה לא מחזיק מים. בכל ההיסטוריה האנושית ראינו שנשים לא נתרעות לא פחות ולא יותר מגברים מקרב, מדם, מקושי וכדומה.

2) עניינים “בינו לבינה”.
מתחלק
א- יחסים רומנטיים אפשריים:
דבר זה באמת מהווה עניין ביחידות שכבר מעורבות. אך a) מדובר באנשים בוגרים וכל עוד אין ניצול מיני זהו עניינם ו-b) אפשר בקלות לקבוע כללים נוקשים ונוהלים ברורים על מנת שהדבר לא יפריע לתפקוד היחידה (ראה דוג’ צבא ארה”ב)
ב- בעיית ערבוב המינים בעת פעילות. לדוג’ פשוטה לעשות פיפי בבקבוק וקקי בקסדה (לא לדאוג, שמים שקית) בעת מארב בתוך בולדר מפלסטיק בגודל 4 מטר. ליד בחורה.
שני פתרונות, א- פשוט להתרגל ולא לעשות מזה עניין. זה יכול לעבוד בצבא זר אבל בישראל זה אומר שחיילים דתיים לדוג’ לא יוכלו לשרת ביחידות מעורבות. ב- הפרדה של המינים במסגרות הקטנות של חוליה, כיתה, טנק וכדומה.

3) העומס הפיזיולוגי:
א- היכולת הפיזית של הבנות קטנה מזו של הבנים באופן כללי. ברור שיש פה ושם בנות שכן יכולות לשאת מה שחייל חי”ר ממוצע סוחב על הגב באופן שוטף. אבל זה כל העניין, הן יחידות סגולה. והמחיר של התאמת כל המערכת לכמה בנות כאלו פשוט לא משתלם. תפקידו של הצבא הוא להילחם ולנצח, לא להוות כור היתוך לחברה, לביטוי חירויות הפרט או לשיפור החברה.
ב- הנזק הפיזיולוגי לטווח הארוך. הוא קיים אצל הבנים גם אך חמור יותר אצל הבנות. הפתרון הפשוט הוא לוודא שהבנות המתנדבות יודעות את כל ההשלכות לטווח ארוך של הדבר. מה שלא קורה היום או לא מספיק.

אז למה כן?

1) לבנות הרוצות להיות לוחמות מוטיבציה חזקה יותר מה שהפך אותן לחיילות טובות יותר

2) בחורה יכולה לשאת נשק ולהילחם ולהצטיין בלחימה. זה לא סתם הצהרה אלא ראייה היסטורית. לוחמות היו, והיו טובות בזמן מלחמת העולם השנייה ובזמן מלחמת הקוממיות.

3) וזה הכי חשוב, לטעמי, שירות צבאי לוחם הוא הגשמה של החירות להגנה עצמית. ואין לשלול את החירות של אף אחד וגם לא של אף אחת.

מסקנה שלי:

1) יש לאפשר לחיילות הרוצות והיכולות לממש את החירות שלהן ולהיות לוחמות.

2) כרגע אין מקום ללוחמות בחלק גדול מהיחידות שדה בגלל הסיבות שציינתי לעיל.

3) קיימים יחדיות רבות שאופי השירות מתאים גם לבנות. חלקן כבר מעורבות ואפשר בהחלט לשקול פתיחה לבנות לאחרות שעדיין לא.
כל עוד לא דורשים פחות מהבנות ממה שדורשים מהבנים בשום דבר, לא בריצות ולא בסחיבת משקל.

4) בנות מתאימות יותר לתפקידים מסיומים מלתפקידים אחרים קרביים. אפשר בהחלט לחשוב על מסגרות קטנות מעורבות בתוך יחידות גדולות לא מעורבות. לדוג’ כיתת צלפים בגוג חי”ר רגיל.

5) יהיה נכון לחשוב על פתיחת יחידות לוחמות על טהרה הנשית, מה שיפתור חלק ארי מבעיות בנות לוחמות.

6) יש לקחת בחשבון שהקדמה הטכנולוגית תאפשר יותר שירות בנות. לדוג’ טנקים עם הטענה אוטומטית (כבר קיים בעולם), שלדים חיצוניים לחיילי חי”ר (בשלבים מתקדמים של פיתוח בכמה מדינות) וכד’

7) תשובה “לא” אוטומטי היא תשובה טיפשית. אך גם דחיפה לפתיחה כל היחידות ומיד לכל הבנות עם או בלי הקלות בהישגים הנדרשים (זה מה שקורה בפועל בהרבה תפקידים שנפתחו לבנות, הורידו את רמת ההישגים הנדרשים) טיפשית לא פחות (לדעתי יותר).

תגובות

1 תגובה על "בנות לוחמות? ניסיון לניתוח רציונאלי"

avatar
החדש ביותר הישן ביותר
יהודה פואה
אורח

אכן אני בעד לגייס את הבנות ליחידות מיוחדות לבנות בחבד