Close

07/12/2015

על ההישגים האלקטורלים של החזית הלאומית בצרפת

“מרין לה-פן. מאחורה כתוב “עכשיו, העתיד בידכם. זה יהיה הגל כחול ים (משחק מילים בין הצבע לשם של מרין) או גלים של מהגרים

אתמול בצרפת נערך הסיבוב הראשון של הבחירות אזוריות בו האזרחים הצרפתים בוחרים את הנציגים שלהם ב13 מועצות אזוריות.

כרגע מסתמן הישג גדול מאוד לחזית הלאומית של מרין לה-פן, הסמן הקיצוני ימני של הפוליטיקה בצרפת.

המפלגה, אוסף של כל מיני תנועות, אישיים ואידאולוגיות, של הימין הקיצוני בצרפת, נוסדה על ידי אביה, ז’אן-מרי לה-פן, שאין מנוס מלקרוא לו אנטישמי. 

עד לפני מעט שנים החזית הלאומית הייתה מוקצת מחמת מיאוס באופן ברור אך מרין לה-פן, תו”כ וויכוח מתוקשר עם אביה, עשתה מאמצים רבים (וכנראה מוצלחים) של “נירמול” המפלגה.

המפלגה מסבירה את עצמה כהאנדרדוג של הפוליטקה צרפתית המתנגדת לאליטות הישנות שהשלטתו על צרפת. מחד שמאל וימין אשר בעצם הם שני הצדדים של אותה מטבע ומאידך התנועה העממית הצרפתית האמתית, החזית הלאומית.

באופן פרדוקסלי, דווקא הבריתות התקפות של ימין-שמאל על מנת לחסום כל הישג לחזית הלאומית רק מחזקת אותה ואת הטיעונים שלה. 

בבחירות האלו אתמול, החזית הלאומית קיבלה כ28% מהקולות ולקחה את הבכורה ביותר מ20 אלף קומונות (על 30 אלף שמונה צרפת). אמנם אפשר להסביר את הניצחון על ידי מחצית הבוחרים שלא קמו מהמיטה ללכת לקלפי (אפשר להבינם, יש בחירות שונות בצרפת, בני שני סבבים, כמעט כל שנה שנתיים) אך מדובר עדיין ב6,4 מיליון קולות.

טוב או לא טוב ליהודים? טוב או לא טוב למדינת ישראל?

בעניין מדינת ישראל ישנם כנראה שני קולות בחזית. האסכולה האנטי-ציונית (שמתחברת באופן ישיר עם מסורת האב לה-פן) ואסכולה יותר חדשה ה”מסמפטת” את מדינת ישראל בגלל הזדהות מול אתגרים דומים (ולא ניכנס עכשיו לדיון האם ההשווה היא נכונה). מרין לה-פן מפליגה בינתיים באלגנטיות בין שני האסכולות.

רבים הימנים בארץ רואים את החזית כבת ברית אפשרית. אני לא סומך על זה. האיבה ליהודים לדעתי עמוקה וישנה מידיי.

עלייה לשלטון של החזית הלאומית (דבר שכרגע לא אקטואלי עדיין) תהיה גרוע ליהודים.

ברמה בערכית, החזית הלאומית הולכת עד הסוף עם השיטה הצרפתית השוללת כל זהות אחרת חוץ מהצרפתית. לכן כל העולים ארצה יצטרכו לוותר על האזרחות הצרפתית שלהם, (ויכול להיות גם הרבה מהיהודים אשר לא נולדו צרפתיים אלא יגרו לשם מצפון אפריקה) והיהודים לא יוכלו לקיים את הפולחן שלהם באופן חופשי (אין יותר בתי ספר יהודיים נפרדים, אין יותר ברית מילה בגיל 8 ימים ו/או שלא ע”י רופא וכדומה)

ברמה הכלכלית, מרין לה-פן דוגלת במשטר שאצלנו היינו קוראים לו סוציאליסטי וגם פרוטקציוני מאוד (ההורים שלי יוכלו לשכוח לא רק מהאזרחות שלהם אלא אפילו מהפנסיה שלהם).

 

עניין קטן ואחרון. בקיץ אחרון שני ואני עשינו את הירח דבש שלנו באי קורסיקה השייכת לצרפת ונמצאת ליד איטליה. האי קטולית מאוד, יש בה רצונות לשחרור פוליטי מצרפת ברמה כזו או אחרת, ודיי סגורה מול הגירה מוסלמית. 

באי, ובאופן ברור, אוהבים מאוד את היהודים ואת מדינת ישראל. 

אני שמח שקורסיקה אחת המחוזות בה החזית הלאומית לא הצליחה להתרומם.

תגובות

תהיה הראשון להגיב!

avatar