Close

02/05/2015

על הסרטון של הקרן החדשה לרגל יום ירושלים

d262af_4763c232643e42779e88654ad83a9708שני, אשתי היקרה שהזדעזעה מהדבר בקשה ממני להסתכל ולהתייחס לסרטון של הקרן לישראל חדשה. (אני קורא לה ככה כי זה שמה האמרקאי ואני לא מכיר שיש לה קיום לגאלי בישראל – אם אני טועה תמיד אפשר לתקנני).

 

לפני הכל, עליי לציין את העובדה שאני לא משתתף בתהלוכה הזאת וממליץ בחום לא להשתתף. מהסיבה הפשוטה שמדובר בצעדה עם סממנים לאומנים (ואני לאומי ולא לאומן), עם קריאות גזעניות ועם הרבה חילול ה’. (על איך ציונות דתית משיחית יכולה בקלות לגלוש ללאומנות, נרחיב אולי פעם אחרת). בקיצר, אני לא אוהב את הצעדה וכל שנה משתף פוסטים נגדה.

 

עכשיו, התייחסות לכמה נקודות שעלו בסרטון.

 

1) הקריאות הגזעניות

 

יש לגנות אותם. הם הסיבה למה אני לא אוהב ולא משתתף בתהלוכה הזאת.

וזה פחות או יותר הדבר היחיד שיש אתו ממש בעיה בכל הסיפור הזה. 
אבל, וזה באופן רגיל אצל האנטי-ציונים, שופכים את התינוק עם מי האמבט שלו:

 

2)”ניקוי” הציר מערבים.

 

באופן עקרוני, הקרן צודקת וזה לא בסדר. אבל ראשית כל, המטרה היא לא רק למנוע אלימות של יהודים כלפי ערבים אבל כנראה למנוע אלימות של ערבים כלפי יהודים. הרי רוב המוחלט של האלימות בארץ ובירושלים הנה של ערבים נגד יהודים ומיעוט קטן מאוד בכיוון ההפוך. וכן, זאת עובדה.

 

מעבר לכך, יש פה צביעות שאם היא לא היית כ”כ מעצבנת היא יכלה להיות משעשעת. בדקה 2:40 לערך, הכיתוב הוא כך “במקרה זה, התנועה מותרת בצירים על בסיס אתני-לאומי בלבד (…) אינה קבילה במידנה דמוקרטית”. רצינים? תגידו לי, זה שמותר לי לעלות למקום הקדוש רק ע”י שער אחד הכולל גם בידוק משפיל, ורק בשעות מסוימות, ולא בכל מקום, ושאסור לי להתפלל שם ח”ו, והכל כמובן ע”ב אתני-לאומי, זה סבבה? פה זה קביל במדינה דמוקרטית? 
(ואם תגיד שזה יצית את מזה”ת, אז אולי קטטה המונית או פיגוע בזמן התהלוכה הזאת גם יכולה להצית את מזה”ת? מאיפה אתה יודע שזה כן וזה לא, או שזה לא וזה כן?)

 

3) קריאות להגעה להר הבית ובניין בית המקדש

 

הגעה להר הבית היא זכות בסיסית לכל יהודי. כל ניסיון למנוע מן היהודים להגיע למעוז תקוותם בן אלפיים שנה נוגד לא רק את הרוח הלאומי אבל גם ובעיקר את הרוח הליברלי. 
תפילה לבנייה בית המקדש הוא לגיטימי לחלוטין. (הוא לא ניתן ליישום כנראה פחות מאמונת 2 מדינות ל2 עמים).

 

4)העברת בצירים של שכונת ערביות

 

קודם כל רחוב דוד איננו ציר קטן באמצע שכונה ערבית. הוא הציר המרכזי היוצא משער יפו לכיוון הר הבית (או הקיר המערבי שלו, הכותל המערבי בלע”ז). בו עוברים כנראה יותר לא ערבים (יהודים ותיירים נוצרים) מערבים.

מעבר לכך, לעבור דרך רחובות ששוחררו במלחמת ששת הימים, זה בדיוק הפונטה. הרי חוגגים את הניצחון ואת השחרור הזה!

 

אז אמנם אפשר להגיד (וזו דעתי) שעלות מול תועלת (פרץ גזעני לאומני מול הנצחת הנציחון והשחרור) לא מצדיק את התהלוכה הזאת, אבל אי אפשר לבקש לא לעבור דרך השטח ששוחרר, כי אז, זה לא באמת שוחרר ואין סיבה לתהלוכה.

 

5)שעת סיפור

 

בכל סרטוני פרופגנדה מעין אלו, יצולם איזה אמא מסכנה עם סיפור קורע לב וכמובן גם נראה עימותים. (קצת מזכיר לי את הסרטון על תעשיית סרטים על הקונפליקט שאם אמצא אותו אוסיף בתגובות).

 

אז נעבור אחד אחד:

 

– אמא לא יכולה להביא את הבן שלו מהבית ספר. ההוא עלול להיעצר “כי יגדו שהוא זרק אבנים” . ברור! סתם מפלילים נערים על זריקת אבנים ממש סתם. ובכלל, היא לא יכולה לעבור דרך אחר להביא אותו. ולבחור נגמר הסוללה בטלפון. ולבית ספר אין מספר טלפון. וגם לכל החברים שלו נגמרה הסוללה. ברור!

 

– אש מבוגר לא יכול להגיע לתחנה שלו. הוא כנראה לא מכיר טוב את הקו הזה ולא יודע איפה יש עוד תחנות. 
אפילו אם נגיד שהוא יוצא ממש מסכן ובאסה לו, לא נראה לי שזה כזה חמור. אני גר קרוב לבית רה”מ והפסקתי לספור את הפעמים שעצרו אותי ברחוב בזמן שהשיירה עוברת. שרדתי את הטרומה. אני בטוח שאותו מבוגר ישרוד גם את הטראומה שפעם אחת בשנה הוא לא הגיע לתחנת אוטובוס שלו.

 

– העימותים. כמובן העימותים. טוב שלא יודעים מה קרה שם. מי זרק אבן ומי יתפרץ למחסום למרות השוטרים. טוב שלא יודעים מי דחף שוטר ומי קילל אותו. הרי זה אף פעם לא קורה!

 

בקיצר, סרטון מעולה של הקרן (מה שבטוח תקציב יש להם). אבל קצת ביקורת זה טוב לנשמה היהודית.

תגובות

תהיה הראשון להגיב!

avatar